Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można składać od 1 września do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.
Komu przysługują świadczenia pomocy materialnej?
Świadczenia pomocy materialnej przysługują:
1. Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
2. Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
3. Uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
4. Słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
Kto może otrzymać stypendium szkolne?
1. Stypendium szkolne mogą otrzymać uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności z rodzin:
a) w których występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność lub brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
b) w których występuje alkoholizm lub narkomania,
c) niepełnych lub w których wystąpiło zdarzenie losowe.
2. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniającą do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej (600 zł/netto na osobę w rodzinie).
3. Miesięczna wysokość dochodu, o której mowa w ust. 2, jest ustalana na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy, o której mowa w ust. 2.
W jakiej formie może być udzielane stypendium szkolne?
Stypendium szkolne może być udzielane w formie:
1. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
2. Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników i innych pomocy naukowych,
3. Pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniom szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczom kolegiów,
4. Świadczenia pieniężnego, jeżeli Wójt uzna, że udzielenie stypendium w formach o których mowa w pkt. 1 i 2, a w przypadku słuchaczy kolegiów o których mowa w pkt. 3, nie jest celowe.
W jakiej wysokości i na jak długo przyznawane jest stypendium?
1. Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych i nie może przekraczać miesięcznie 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
2. Stypendium szkolne dla uczniów przyznaje się na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym.
3. Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, z zastrzeżeniem punktu 4.
4. Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Co jest warunkiem ubiegania się o stypendium?
Warunkiem ubiegania się przez ucznia o przyznanie stypendium szkolnego jest:
- złożenie wniosku o przyznanie pomocy materialnej do Urzędu Gminy w Goździe,
- dołączenie do wniosku oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia,
- dołączenie do wniosku stosownych zaświadczeń o uzyskanych dochodach przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego, zgodnie z wykazem znajdującym się we wniosku o przyznanie stypendium szkolnego,
- dołączenie do wniosku opinii dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszcza, bądź zaświadczenia,
- w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (zasiłek okresowy, zasiłek stały), zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Do wniosku należy dołączyć:
- Zaświadczenia o wysokości przychodów z ostatniego miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku za m- c sierpień 2024 r. wszystkich pełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym (przychód brutto pomniejszony o: zaliczkę na podatek, składkę na ubezpieczenie zdrowotne, składkę na ubezpieczenie społeczne oraz kwotę alimentów bieżących świadczonych na rzecz innych osób:
- zaświadczenie z zakładu pracy,
- zaświadczenie lub kserokopia aktualnej decyzji z ZUS, KRUS – przyznającej lub o waloryzacji renty/emerytury (oryginał do wglądu),
- kserokopie decyzji o korzystaniu lub niekorzystaniu ze świadczeń z GOPS (pomoc społeczna, pomoc socjalna),
- kserokopia wyroku sądu zasądzającego alimenty lub zmieniającego wysokość zasądzonych alimentów wraz z potwierdzeniem ich otrzymywania (przekaz pocztowy, wyciąg bankowy) lub zaświadczenie komornika o nieściągalności alimentów,
- w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego zaświadczenie z KRUS o wielkości hektarów przeliczeniowych lub kserokopia ostatniego nakazu płatniczego (oryginał do wglądu),
- w przypadku działalności gospodarczej (zasady ogólne), gdy była prowadzona w 2023 roku – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego na jakich zasadach jest prowadzona działalność oraz o wysokości dochodu,
- w przypadku działalności gospodarczej (ryczałt) – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego na jakich zasadach jest prowadzona działalność oraz oświadczenie o uzyskanym dochodzie,
- oświadczenie o podejmowaniu prac dorywczych i otrzymywaniu z tego tytułu dochodu,
- oświadczenie o wysokości uzyskanych dochodów z innych źródeł.
Gdzie składa się wnioski?
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego składa się osobiście na odpowiednim druku w Urzędzie Gminy w Goździe – Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Goździe.
Druk wniosku dostępny jest w Urzędzie Gminy pokój nr 102 oraz poniżej.
Termin składania wniosków:
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można składać od 1 września do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.
Dokumentowanie wydatków
Pomoc materialna o charakterze socjalnym jest udzielana na cele edukacyjne, dlatego też każda osoba otrzymująca taką pomoc ma obowiązek wykorzystać stypendium lub zasiłek szkolny zgodnie z jego przeznaczeniem. Wnioskodawca jest zobowiązany do dokumentowana i przedstawiania rachunków imiennych potwierdzających celowość wydatków.
Przykładowe wydatki kwalifikowane do stypendium szkolnego
1. Podręczniki, zeszyty, słowniki, encyklopedie ,atlasy, tablice matematyczne, lektury szkolne.
2. Tornister (plecak szkolny), pomoce naukowe.
3. Obuwie sportowe na W-F, strój na W-F ( bluza sportowa, dres, spodnie sportowe, koszulka sportowa, spodenki gimnastyczne).
4. Strój galowy (biała bluzka, spódnica, garnitur, spodnie galowe, biała koszula).
5. Artykuły szkolne (piśmiennicze, papiernicze, biurowe, np. bloki, flamastry, kredki, pędzle, farby, klej, papier kolorowy, temperówki, kalkulatory, ołówki, długopisy, pióra, gumki, bibuła, brystole, papier kancelaryjny, nożyczki, taśma klejąca, papier milimetrowy, korektory, przybory geometryczne, plastelina, modelina, itp.).
6. Biurko do nauki, krzesło do biurka, lampka biurkowa.
7. Sprzęt komputerowy (PC, laptop, tablet) oraz programy komputerowe, edukacyjne, tusze do drukarki.
8. Koszt udziału w zajęciach edukacyjnych, rozwojowych (językowych, sportowych, itp.)
9. Koszt wyjazdu na „zieloną szkołę”.
10.Zwrot kosztów dojazdu do szkół – przysługuje uczniom szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczom kolegiów.
11. Pokrycie kosztów abonamentu internetowego.
Refundacja poniesionych kosztów na cele edukacyjne dokonuje się na podstawie oryginałów rachunków i faktur.
Uwaga! Powyższe dokumenty powinny zawierać m.in. : nazwę wystawcy, datę wystawienia/sprzedaży, numer dokumentu, imię i nazwisko nabywcy (wnioskodawcy), pełną nazwę przedmiotu podlegającego refundacji – istotne jest, aby np. plecak, obuwie, spodenki, dres, koszulka itp. miały adnotację „szkolne” lub „sportowe”. W przypadku gdy zakupiony towar nie ma tego przymiotnika w nazwie umieszczonej na fakturze/rachunku , to na odwrocie może potwierdzić ten fakt sprzedawca umieszczając pieczęć, opis i czytelny podpis. Data wystawienia dokumentu powinna zawierać się w okresach (dot. stypendium od września do grudnia 2024.):
– zakupu podręczników i innych wymienionych wyżej artykułów podlegających refundacji – od sierpnia 2024 r. do grudnia 2024 r.
– Internet, bilety autobusowe, udział w zajęciach edukacyjnych – od września 2024 r. do grudnia 2024 r.
Istnieje możliwość zakupu używanych podręczników – w takiej sytuacji należy udokumentować wydatek umową kupna/sprzedaży.Nie będą uwzględniane wydatki o charakterze nieedukacyjnym!!! (np.śpiwory, namioty, obozy, zimowiska rekreacyjne, Internet z usługą TV itp.)
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 z późn. zm.).
- Załącznik do Uchwały Nr XXX/181/2005 Rady Gminy w Goździe z dnia 11 kwietnia 2005 r. w sprawie ustalenia Regulaminu udzielenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
- Załącznik do Uchwały Nr VII/56/2019 Rady Gminy w Goździe z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie zmian w regulaminie udzielenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
- Miejsce załatwienia sprawy:
- Urząd Gminy w Goździe
- Zespół Ekonomiczno- Administracyjny Szkół w Goździe
- pokój nr 101-103
- tel. 0-48/320-23-57
Pobierz załączniki: