GDZIE WYRZUCIĆ POZOSTAŁOŚCI ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN I OPAKOWANIA PO NICH?

Zgodnie z pismem Marszałka Województwa Mazowieckiego dot. przypadków śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania metodą fumigacji organizmów szkodliwych (owady, gryzonie) oraz sprawców chorób (grzyby, bakterie, wirusy) przy użyciu środków ochrony roślin w formie dymu, pary lub gazu, zwracamy Państwa uwagę na zagrożenie, jakim są odpady w postaci opakowań po środkach ochrony roślin.

Niektóre środki ochrony roślin, z uwagi na ich toksyczność, mogą być stosowane jedynie przez profesjonalne, wyspecjalizowane podmioty, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Odpady tych środków są odpadami niebezpiecznymi. Z takimi odpadami należy zgłosić się do firmy posiadającej uprawnienia do odbioru odpadów niebezpiecznych (tj. transportu, zbierania lub przetwarzania takich odpadów) i pamiętać o tym, aby przekazywać te odpady wyłącznie sprawdzonym i legalnie działającym podmiotom.

Opisane powyżej odpady, nie są odpadami komunalnymi, które mogą powstać w gospodarstwie domowym. Możliwość ich stosowania związana jest z odpowiednimi uprawnieniami oraz prowadzoną działalnością.

Korzystając ze środków ochrony roślin należy wiedzieć nie tylko w jaki sposób prawidłowo je stosować, ale również jak pozbywać się powstających z nich odpadów. Toksyczna zawartość niektórych preparatów sprawia, że powstające po nich puste opakowania należą do grupy odpadów niebezpiecznych.

Wymogi dotyczące właściwego stosowania środków ochrony roślin dotyczą zarówno podmiotów profesjonalnych (np. rolników), jak i osób fizycznych (np. posiadających przydomowe ogródki).

Jeśli stosowane środki ochrony roślin są oznakowane jako toksyczne lub bardzo toksyczne, wówczas puste opakowania po tych środkach należy oddać do punktów odbioru tego rodzaju odpadów niebezpiecznych, czyli do sklepu ogrodniczego bądź hurtowni. Odpadów takich nie można umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne!

Powyższy przepis wynika z ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zobowiązuje do właściwego postępowania z zużytymi opakowaniami po środkach ochrony roślin.

Zgodnie z art. 43 ww. ustawy przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, którzy sprzedają środki niebezpieczne będące środkami ochrony roślin są zobowiązani do przyjmowania od użytkowników odpadów opakowaniowych po tych środkach. Natomiast użytkownik środków niebezpiecznych będących środkami ochrony roślin jest obowiązany zwrócić odpady opakowaniowe po tych środkach przedsiębiorcy, o którym mowa powyżej.

Kto tego obowiązku nie wykona – podlega karze grzywny (art. 61 ww. ustawy).

Odmowa przyjęcia takich opakowań przez sprzedawcę podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 1 000 000 zł (art. 56 ust. 1 pkt 13 w zw. z art. 57 pkt 3), wymierzanej przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (art. 58 ust. 1).

Podobnie jak niewłaściwe pozbywanie się odpadów opakowaniowych powstałych po wyżej wymienionych produktach.

Zanim jednak odniesiemy do punktu odbioru zużyte opakowanie po zastosowanych środkach ochrony roślin, upewnijmy się, że odpad nie zawiera resztek preparatu. Co więcej, nasze zużyte opakowanie powinno być trzykrotnie przepłukane czystą wodą, a następnie wysuszone i zakręcone.

Punkt odbioru nie odbierze od nas zużytych opakowań po środkach ochrony roślin, jeśli przyniesione przez nas odpady są:

  • brudne i niewypłukane,
  • zawierają resztki produktów,
  • zawierają produkty przeterminowane,
  • są po nielegalnych środkach ochrony roślin

Z uwagi na opisane powyżej obowiązki wynikające z przepisów oraz szkodliwe właściwości środków ochrony roślin należy rygorystycznie zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa określone dla tych środków (określone np. na etykietach). Substancje te powinny być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, a opakowanie należy zwrócić do uprawnionych podmiotów.

Opakowań takich nie można umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne.

Pozostałe informacje można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa:

Dodatkowo: https://www.gov.pl/web/krus/jak-postepowac-ze-zuzytymi-opakowaniami-po-srodkach-ochrony-roslin

System Zbiórki Opakowań PSOR https://systempsor.pl/home/