CHROŃ SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ

Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić Twój numer PESEL przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej. To oznacza, że jeśli zastrzeżesz swój PESEL i ktoś weźmie na Twoje dane np. niechciany kredyt, instytucja, która go udzieliła, nie będzie mogła dochodzić z tego tytułu roszczeń.

Korzyści z Zastrzeżenia Numeru PESEL

Oszustwa związane z wyłudzeniem danych są niestety coraz częstsze. Aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości, możesz skorzystać z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. To najszybszy i najprostszy sposób, aby to zrobić. Swój PESEL możesz zastrzec również w Urzędzie Gminy lub w serwisie mObywatel.

Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza Cię przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. Dzięki temu nikt nie wykorzysta Twojego numeru PESEL, nawet jeśli go zna. Oznacza to, że nie weźmie na Ciebie kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.

Jak Zastrzec PESEL w Aplikacji mObywatel 2.0

Aby zastrzec swój PESEL, możesz skorzystać z aplikacji mObywatel 2.0 lub serwisu mObywatel. Numer PESEL można również zastrzec osobiście w Urzędzie Gminy. Zastrzeżenie PESEL pozwala Ci:

Pójść do lekarza,

Zrealizować receptę,

Kupić bilety lotnicze,

 Załatwić sprawy w urzędzie.

Cofnięcie Zastrzeżenia PESEL: Jak To Zrobić?

W każdej chwili możesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Dzięki usłudze Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0 łatwo i szybko zdecydujesz o jego statusie.

Masz do wyboru dwie opcje:

Bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia: Twój PESEL przestanie być chroniony aż do czasu Twojego ponownego zastrzeżenia.

Czasowe cofnięcie zastrzeżenia: Aplikacja poprosi Cię o wyznaczenie dnia i godziny, kiedy Twój PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie musisz pamiętać o ponownym włączeniu ochrony.

Pełna Kontrola nad Twoim Numerem PESEL

W usłudze Zastrzeż PESEL możesz sprawdzić historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad swoim numerem PESEL.