DOWÓZ DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

DOWÓZ PRZYSŁUGUJE:

Niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego,

– dzieciom w wieku powyżej siedmiu lat, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i mają odroczony obowiązek szkolny a chodzą do przedszkola (nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku, w którym dziecko kończy 9 lat),

– uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego uczęszczającym do szkoły podstawowej,

– uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego uczęszczającym do szkoły ponadpodstawowej (nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24 lata) z: niepełnosprawnością ruchową, afazją, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym

– dzieciom i młodzieży posiadającym orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno- wychowawczych i uczestniczących w zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych (nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 25 lat).

DOWÓZ MOŻE BYĆ REALIZOWANY W DWÓCH FORMACH:

  1. DOWÓZ ZBIOROWY

To zbiorowy, bezpłatny transport i opieka w czasie przewozu do najbliższej placówki oświatowej w dni nauki szkolnej i przez 10 miesięcy w roku szkolnym w przypadku dzieci chodzących do przedszkola oraz dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno- wychowawczych. Gdy dziecko realizuje obowiązek wychowania przedszkolnego lub chodzi do szkoły ta forma transportu dotyczy tylko dowozu do najbliższej placówki. Pojęcie „najbliższa placówka” rozumiane jest jako ta geograficznie najbliższa placówka, która spełnia wymogi zawarte w Orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego dla każdego dziecka indywidualnie.

Ze względu na konieczność organizacji dowozu od 2 września 2024 r. i zaplanowania wydatków na ten cel, wniosek o dowóz niepełnosprawnego dziecka do przedszkola /szkoły /placówki oświatowej w roku szkolnym 2024/2025 wraz z wymaganymi dokumentami i klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych należy złożyć w terminie do 26 sierpnia danego roku w Urzędzie Gminy Gózd.

Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek o transport zbiorowy
  • aktualne orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia- jeśli dotyczy
  • potwierdzenie przyjęcia lub kontynuacji nauki w placówce oświatowej

II. DOWÓZ INDYWIDUALNY

Rodzice mogą indywidualnie dowozić swoje dziecko do placówki oświatowej. Powierzenie ww. zadania następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodzicem a Wójtem Gminy Gózd. Umowa zawierana jest na rok szkolny, a okres obowiązywania liczony jest od dnia złożenia wniosku.

Wymogiem korzystania z tej formy dowozu jest, aby rodzice/opiekunowie prawni byli właścicielami samochodu.

Zwrotu kosztów przejazdu dzieci, młodzieży i uczniów niepełnosprawnych oraz rodziców z miejsca zamieszkania do przedszkola, punktu przedszkolnego, szkoły lub ośrodka zapewnianego przez rodziców prywatnym samochodem osobowym dokonuje się na podstawie umowy pomiędzy rodzicami, a Wójtem Gminy Gózd. Podstawą zawarcia umowy jest pozytywne rozpatrzenie wniosku o dowóz indywidualny. Wniosek wraz z kompletem wymaganych załączników składa się w Urzędzie Gminy Gózd. Zwrot kosztów przejazdu dzieci, młodzieży i uczniów niepełnosprawnych  w przyjętym okresie rozliczeniowym następuje na podstawie: rozliczenia miesięcznego – przewóz dziecka przez rodzica/opiekuna prawnego, którego wzór stanowi załącznik nr. 3 do Zarządzenia Wójta Gminy Gózd. Rozliczenie miesięczne przewozu dziecka składa się w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Goździe pok. 102  nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po przyjętym okresie rozliczeniowym, w którym realizowano dowóz dziecka.

Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek w sprawie dowozu ucznia niepełnosprawnego do szkoły/przedszkola/ośrodka  – rodzica  (prawnego opiekuna) dziecka niepełnosprawnego
  • aktualne orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia- jeśli dotyczy
  • potwierdzenie przyjęcia lub kontynuacji nauki w placówce oświatowej
  • kopie dowodu rejestracyjnego pojazdu wykorzystywanego do przewozu dziecka/ucznia (tylko w przypadku dowożenia prywatnym samochodem osobowym).

Miejsce składania wniosków:

Urząd Gminy w Goździe

ul. Radomska7, 26-634 Gózd

Komórka odpowiedzialna i właściwa do załatwienia sprawy:

Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Goździe,  tel.: 48 320 23 57

Podstawa prawna

Obowiązki Gminy w zakresie dowozu opisuje art. 32, art. 39 i art. 39a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.)

Załączniki:

Zarządzenie Wójta Gminy Gózd

  1. Załącznik Nr. 1 do ww. zarządzenia – Wniosek o dowóz zbiorowy
  2. Załącznik Nr. 2 do ww. zarządzenia – Wniosek o zwrot kosztów
  3. Załącznik Nr. 3 do ww. zarządzenia  – Rozliczenie miesięczne – przewóz dziecka przez rodzica opiekuna prawnego.
  4. Załącznik Nr. 4 do ww, zarządzenia – Wzór umowy